Loading...
Lokalizacja wpisu:  Strona główna  >  Opony zimowe  >  Aktualny artykuł

Czy warto jeździć na oponach zimowych w lato?

Przez   /  16 lutego 2019  /  Brak komentarzy

    Wydrukuj       Email

Większość z nas na pytanie postawione w tytule bez zastanowienia powie, że nie warto, ale dlaczego? Tu już możemy mieć problem z odpowiedzią. Zdarzają się też kierowcy, którzy opony zimowe traktują jak całoroczne, co jest niestety sporym błędem.

Opony zimowe nie są tak bezpieczne jak letnie jeżeli użytkujemy je przy wysokich temperaturach. Wbrew pozorom droga hamowania opon zimowych na gorącym asfalcie znacznie się wydłuża. Największą niedogodnością jednak, z której większość z nas zdaje sobie sprawę, jest znacznie wyższe spalanie, a także szybsze zużycie i głośność opon zimowych użytkowanych w sezonie letnim. Specyficzna mieszanka, z której skonstruowana jest opona zimowa pozwala zachować jej elastyczność w ujemnych temperaturach. Możemy sobie wyobrazić, że taka opona przy temperaturze 30 stopni dosłownie będzie się rozpływała i kleiła do asfaltu.

Osoby, które uważają, że uda im się zaoszczędzić na wymianie opon jeżdżąc cały rok na oponach zimowych (a nawet całorocznych!) muszą pogodzić się z faktem, że w ostatecznym rozrachunku zapłacą więcej. Wysokie spalanie, to znaczący wzrost wydatków na zakup paliwa (szczególnie wysoki, kiedy jeździmy bardzo dużo), szybkie zużycie opon, to przedwczesny zakup nowego kompletu, a wiemy, że opony zimowe Warszawa i całoroczne są wyraźnie droższe niż letnie. Tym samym zachęcamy do korzystania z dwóch kompletów opon – letnich i zimowych, a za zaoszczędzone pieniądze możemy np. zakupić dodatkowe felgi aluminiowe Warszawa na zimę lub lato.

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *